Brązowy cukier trzcinowy

Właściwości cukrodajne buraka odkryto w XVI wieku we Francji, a rozkwit produkcji cukru buraczanego miał miejsce dzięki Napoleonowi Bonaparte. W roku 1806 podjął on decyzję o blokadzie kontynentalnej, mającej na celu wykluczenie Brytyjczyków z europejskiego rynku. W 1811 wydał dekret o uprawie buraków na terenie obejmującym 32 tys. hektarów. Dzięki własnej produkcji cukru Francja miała się uniezależnić od kolonii.

A co było przed burakiem? Trzcina cukrowa. Mieszkańcy Nowej Gwinei już około 8000 lat p.n.e. zaczęli uprawiać tę roślinę, a produkcję cukru jako artykułu spożywczego rozpoczęto po raz pierwszy w Indiach ok. 3000 r. p.n.e.

Aby ostatecznie otrzymać kryształki cukru trzcina przechodzi wiele etapów produkcyjnych. Pierwszym jest ekstrakcja soku z trzciny, gdzie wyciśnięty zostaje słodki, ale dość zanieczyszczony sok, który jest oczyszczany w kolejnym etapie wapniowania za pomocą gaszonego wapna. Następnie, sok jest zagęszczany przez odparowanie wody w stanie wrzenia. W ostatnim etapie produkcji gęsty sok jest umieszczany w warnikach, w których odparowana jest taka ilość wody, by osiągnąć warunki odpowiednie do wzrostu kryształów. Tak zwany cukier surowy, jest przechowywany w magazynach w postaci lepkiej, brązowej góry i przypomina jasnobrązowy cukier spotykany w gospodarstwach domowych. Nadaje się do spożycia, ale łatwo ulega zanieczyszczeniu w czasie przechowywania, a ponadto ma charakterystyczny, nielubiany przez wiele osób smak. Z tego powodu, jest oczyszczany w wieloetapowym procesie rafinacji.

Wartość kaloryczna 100 g cukru trzcinowego to 370 kalorii , buraczanego 405.

Warto znać indeks glikemiczny słodzików, który określa procentowo szybkość zwiększenia stężenia glukozy we krwi po spożyciu produktów w porównaniu ze zwiększeniem, jakie następuje po spożyciu tej samej ilości węglowodanów w postaci czystej glukozy. Najwyższą wartością jest 100. Im indeks niższy tym lepiej.

Indeks cukru trzcinowego wynosi 61, a buraczanego 68.

Aby uzyskać cukier buraczany burak także przechodzi podobną obróbkę technologiczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *